Zawiasy do drzwi - jak wybrać?

Zawiasy do drzwi - jak wybrać?

Cała moc drzwi tak naprawdę tkwi w szczegółach - dobrej ramie i dobrych zawiasach. W zasadzie nie są one w stanie funkcjonować prawidłowo, jeśli zawiasy do drzwi będą niewłaściwie dobrane. Okazuje się jednak, że na rynku jest ich sporo. Jak wybrać najlepsze zawiasy do drzwi?


Mało kto, zanim zaczyna wykańczać własne mieszkanie lub zajmować się wykończeniówką zawodowo, zdaje sobie sprawę, że zawiasy do drzwi http://www.agas.pl/ to tak skomplikowany temat. Wszystkie zawiasy do drzwi, które możemy dostać w licznych sklepach budowlanych, różnią się od siebie - zarówno materiałami, z których zostały wykonane, jak i ich konstrukcję i sposób działania. Dopiero analiza wszystkich dostępnych opcji może sprawić, że zawiasy do drzwi, które kupisz, okażą się tymi właściwymi. Czym różnią się od siebie poszczególne zawiasy do drzwi? Jak wybrać najlepsze zawiasy do drzwi?


Zawiasy do drzwi


W przypadku montażu drzwi, wymieniamy zawiasy do drzwi:

  • wkręcane, składające się z dwóch części, które wkręca się w skrzydło drzwiowe oraz we framugę drzwi
  • toczone, w których część przymocowana w drzwiach zostaje wsadzona w drugą
  • wkuwane
  • wahadłowe


Czy jednak mając tak szczątkową wiedzę, możesz już śmiało wybierać zawiasy do drzwi? Zdecydowanie nie. Aby kupić właściwe zawiasy do drzwi, musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych parametrów. To od nich zależy, do jakich drzwi możesz je wykorzystać.


Najważniejszym parametrem z pewnością jest materiał. Okazuje się, że od materiału, z którego zostały wykonane same drzwi, zależy w zasadzie to, jakie zawiasy do drzwi wybrać. Warto wymienić:

  • zawiasy do drzwi drewnianych - wyróżniające się odpowiednią wytrzymałością ze względu na ciężar samych z drzwi, zwłaszcza tych wykonanych z twardszych gatunków; najczęściej zawiasy do drzwi drewnianych wykonane zostają ze stali, mosiądzu lub aluminium
  • zawiasy do drzwi szklanych - w tym rodzaju szczególnie ważne jest to, by zawiasy nie przekazywały zbyt dużej siły na same drzwi, dlatego najczęściej wyposażone są we wkładki amortyzujące rozpraszające energię generowaną przez zawiasy; najczęściej spotykane zawiasy do drzwi szklanych wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej
  • zawiasy do drzwi balkonowych - najczęściej przygotowane zostają z wcześniej zabezpieczonej przed korozją stali
  • zawiasy do drzwi łamanych - muszą wyróżniać się specyficzną konstrukcją, by możliwe było sprawne łamanie skrzydła; mogą być wykonane z naprawdę wielu materiałów


Nie bez znaczenia pozostaje także waga drzwi. Okazuje się, że to bardzo często niepotrzebnie bagatelizowana sprawa, tymczasem za słabe w stosunku do wagi zawiasy do drzwi nie wytrzymają nadanego im ciężaru. Dojdzie do zniszczenia całych drzwi. Rynek od pewnego czasu jest bardzo bogaty - bez trudu można znaleźć zawiasy do drzwi lekkich, jak i tych o wadze przekraczającej nawet 10 kilogramów.


Gdy wybierasz zawiasy do drzwi, zwróć również uwagę na szerokość drzwi. Standardowo mieści się w granicach 60-80 centymetrów, jednak wiele domów posiada drzwi wykonywane na specjalne zamówienie.


Warto podkreślić, że gdy kupujesz zawiasy do drzwi, musisz wziąć pod uwagę ich klasę trwałości. Najwyższą z nich jest klasa 7, która oznacza, że zawias pozytywnie przeszedł próbę 200 tysięcy cykli zamykania i otwierania, a nadal działał.