Stały metalowy aparat na zęby

Stały metalowy aparat na zęby

Spośród wszystkich dostępnych rodzajów aparatów, zdecydowanie najczęściej wybierany jest aparat na zęby metalowy. Jest on przede wszystkim przystępny cenowo, a jego użycie w równym stopniu pozwala na skuteczne leczenie także skomplikowanych wad zgryzu. Co ważne, aparat na zęby metalowy http://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-metalowy.php może być stosowany u pacjentów w każdym wieku. Wadą urządzenia jest jednak jego widoczność.


Choć jest kilka metod na walkę z wadami zgryzu, zdecydowanie aparat na zęby jest wciąż najczęściej stosowanym rozwiązaniem dla tego problemu. Rodzajów aparatów jest obecnie na rynku bardzo dużo, jednak niezmiennie najczęściej wybierany jest aparat na zęby metalowy. Chociaż stosunkowo często krytykowany jest ze względu na swoją widoczność na zębach pacjenta, to nieustannie właśnie aparat na zęby metalowy wybierany jest ze względu na stosunkowo niską cenę i efektywne działanie.Co to jest stały aparat ortodontyczny?


Stały aparat na zęby to jeden z podstawowych rodzajów aparatów na zęby. Oprócz niego można wymienić jeszcze zdejmowany aparat ruchomy, który najczęściej stosuje się u dzieci od 4 do 12 lat. Aparat ortodontyczny stały, jak sama nazwa wskazuje, nie jest zdejmowany z zębów przez cały okres leczenia wady zgryzu. Istotna informacja jest taka, że aparat ortodontyczny stały można założyć w niemal każdym wieku - warunkiem są jedynie zęby stałe. Co jednak ważne - należy pamiętać, że u osoby dorosłej leczenie wady zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego trwa dłużej ze względu na mocniejsze uwapnienie kości, co znacząco utrudnia jej formowanie.


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów na zęby - ich wybór to ostatecznie decyzja pacjenta, który powinien również kierować się wskazówkami swojego lekarza ortodonty. Zależy to oczywiście przede wszystkim od rodzaju wady wymagającej leczenia, niemniej istotne są również takie czynniki, jak poczucie estetyki pacjenta i jego możliwości finansowe. Właśnie z tego ostatniego powodu aparat na zęby metalowy jest dość powszechnie stosowanym rozwiązaniem - mimo niskiej estetyki, wciąż pozostaje najtańszym, a skutecznym rozwiązaniem.Aparat na zęby - budowa i działanie


Podstawą w budowie aparatu na zęby są metalowe pierścienie, które nakłada się na zęby trzonowe oraz zamki, które mocuje się bezpośrednio do szkliwa za pomocą specjalnego kleju. Tzw. łuk aparatu montowany jest do zamków - jest to metalowy drut, który wytwarza siłę nacisku, której zadaniem jest prostowanie zębów poprzez przesuwanie ich lub nawet obracanie wokół ich własnej osi. Łuk aparatu w zamkach utrzymuje się dzięki ligaturom, znanym powszechnie jako “gumki”.


Aparat na zęby metalowy pacjent najczęściej nosi od 18 do 30 miesięcy, wszystko jednak zależy od rodzaju wady zgryzu, z którą się boryka. Aparat na zęby metalowy zalecany jest dla młodzieży i dorosłych, u których stwierdzona jest konieczność korygowania wady zbyt skomplikowanej, by mógł pomóc aparat zdejmowany.


Początkowo aparat na zęby metalowy może powodować dyskomfort w jamie ustnej - pacjent czuje nieprzyjemne uciskanie. Bardzo ważne w czasie jego noszenia jest dokładne dbanie o higienę jamy ustnej, gdyż wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy.